Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Ośrodek Pomocy Społecznej w Rząśniku Ośrodek Pomocy Społecznej w Rząśniku

Szkolenie Zespołu Interdyscyplinarnego Zorganizowane Przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rząśniku

Utworzono dnia 29.09.2017

W dniu 28 września 2017r. w siedzibie Urzędu Gminy w Rząśniku zostało przeprowadzone szkolenie dedykowane w szczególności dla członków Zespołu Interdyscyplinarnego i grup roboczych pt. „Diagnostyczne umiejętności w pracy z dziećmi oraz osobami doświadczającymi i stosującymi przemoc domową. Rozpoznawanie i interwencja w przypadku przemocy wobec dziecka”.

Spotkanie zostało zorganizowane w związku z realizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rząśniku projektem pn. „Świadomi i Otwarci” współfinansowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” Edycja 2017.

Spotkanie poprowadziła Pani Renata Kałucka, reprezentująca Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, psycholog, psychoterapeuta, trener, superwizor, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz wieloletni współpracownik organizacji pozarządowej Fundacja Dzieci Niczyje.

Zgodnie z założeniami projektu, szkoleniem objęci zostali przedstawiciele wszystkich instytucji wchodzących w skład Zespołu Interdyscyplinarnego w Rząśniku, tj. pomocy społecznej, oświaty, służby zdrowia, policji oraz sądu, co z pewnością przyczyni się do wzmocnienia współpracy i zwiększenia skuteczności wspólnie podejmowanych działań. Zaproszeni zostali również członkowie grup roboczych bezpośrednio pracujący z członkami rodzin uwikłanych w przemoc.

Szkolenie łączyło w sobie elementy wykładu oraz aspekty warsztatowe z zakresu pracy z osobami doświadczającymi przemocy. Duży nacisk położony był na to, aby poruszane kwestie zostały przedstawione z praktycznej perspektywy osoby prowadzącej posiadającej wieloletnie doświadczenie. Zakres merytoryczny był ściśle dostosowany do potrzeb odbiorców, a wiedza przekazana w sposób niezwykle interesujący.

Program szkolenia obejmował przede wszystkim schemat rozmowy z rodzicami dzieci krzywdzonych, jak również z osobami dorosłymi doświadczającymi przemocy. Uczestnicy poznali metody diagnozy zjawiska przemocy pozwalające weryfikować podejrzenie występowania przemocy w rodzinie, jak również schematy postępowania w związku z wystąpieniem zjawiska krzywdzenia. Każdy z uczestników otrzymał materiały szkoleniowe oraz broszurę przygotowaną przez Stowarzyszenie Niebieska Linia w porozumieniu z Instytutem Psychologii Zdrowia szeroko wyjaśniającą omawiane kwestie. Więcej informacji o narzędziach udostępnionych podczas spotkania można znaleźć na stronie www.algorytmy.niebieskalinia.pl.

Dziękujemy wszystkim osobom uczestniczącym w szkoleniu za twórczą i zaangażowaną aktywność, a prowadzącej za przyjęcie zaproszenia i profesjonalne poprowadzenie spotkania. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

INFORMACJE DODATKOWE

 

Zegar

Imieniny